Sky Drop Winners

2019

High School

1st Place

Name: Jessica Mackey
Advisor: Mrs. Mackey
School: George Washington High School

2nd Place

Name: Abigail Perry
Advisor: Mr. Williams
School: Century High School

3rd Place

Name: Jaynee Jarvis
Advisor: Mrs. Mackey
School: George Washington High School

Junior High School

1st Place

Name: Xander Escobelo and Joseph Whitney
Advisor: Mrs. Midgley
School: Centennial Middle School

2nd Place

Name: Tate Harris and Cooper Talbot
Advisor: Mrs. Keller
School: Centennial Jr. High School

3rd Place

Name: Caden Hall and Pieter Goebel
Advisor: Keller/Nicholls
School: Centennial Jr. High School

2018

High School

1st Place

Name: Sydni Hansen
Advisor: Victor O’Brien
School: Vanguard Academy

2nd Place

Name: Riley Wardle and Eli Withers
Advisor: Alesha Withers
School: Burley High School

3rd Place

Name: Jessica Cox
Advisor: Lisa Monson
School: Cedar High School

Junior High School

1st Place

Name: Emily Spicknall
Advisor: Jessika Christensen
School: Centennial Jr. High School

2nd Place

Name: Ethen Howlett
Advisor: Mrs. Rivera
School: Good Foundation Academy

3rd Place

Name: Jonas Wrigel
Advisor: Alicia Clark
School: Centennial Jr. High School

2017

High School

1st Place

Name: Hunter Souires, Carson John
Advisor: Lisa Davie
School: Rigby High School

2nd Place

Name: Nathan Noid, Jared Wood
Advisor: Mrs. Davie
School: Rigby High School

3rd Place

Name: Kevon Staples
Advisor: Mr. Staley
School: North Summit

Junior High School

1st Place

Name: Anja Cieslewier, Ginger Veavant
Advisor: Mr. Lestrange
School: Churchill Jr. High School

2nd Place

Name: Pearl Mayhew, Cody Ririe
Advisor: Mr. Lestrange
School: Churchill Jr. High School

3rd Place

Name: Jorge Alvarado, Jared Escobar
Advisor: Darci Cordero
School: Early Light Academy

4th Place

Name: Jentry Adams and Aspyn Jacobsen
Advisor: David Balling
School: Ascent Academy

5th Place

Name: Andy Start and Dazden Hawthorne
Advisor: Darci Cardero
School: Early Light Academy

2016

High School

1st Place

Name: Elliot Kohles and Westley Grow
Advisor: Victor O’Brien
School: Vanguard Academy

2nd Place

Name: Brenden Postma and Emma Atwan
Advisor: Romanello/McLay
School: Herriman High School

3rd Place

Name: Ashton Ames
Advisor: Jesse Anderegg
School: Weber High School

Junior High School

1st Place

Name: Kaden Johnson and Ryan Clifford
Advisor: B. Raccuia
School: Farmington Jr. High School

2nd Place

Name: Miles Chadwick
Advisor: Darci Cardero
School: Early Light Academy

3rd Place

Name: Maria Feist and Carter Guiness
Advisor: Darci Cardero
School: Early Light Academy

2015

High School

1st Place

Name: Tyler Hill
Advisor: A. Mackey
School: George Washington High School

2nd Place

Name: Kaedyn Crabtree and Claire Crandall
Advisor: Romanello
School: Herriman High School

3rd Place

Name: Dexter Blanton and Jayden
Advisor: Ms. Gray
School: Davis High School

Junior High School

1st Place

Name: Conrad Wait
Advisor:
School: Good Foundations Academy

2nd Place

Name: David and Jeffrey
Advisor: Bigney
School: Centennial Middle School

3rd Place

Name: Brandon Soto and Mason Thomas
Advisor: Lestrange
School: Churchill Jr. High School

2014

High School

1st Place

Name: Carly Taylar, Angelica Previte, Krystal Matheson
Advisor: Julie Wilder
School: Weber High School

2nd Place

Name: Madelene Caldwell, Chris Dahlkamp, Zach Warrell
Advisor: Philip Manley
School: Juan Diego Catholic High School

3rd Place

Name: Mahala Sakaeda, Jake Hillard, Rachel Remere
Advisor: Douglas Hendricks
School: Academy for Math, Engineering and Science

4th Place

Name: Edward Nawakawski, Christopher Lundquist, Justen Gardner
Advisor: Justin Matagi
School: Alta High School

2013

High School

1st Place

Name: Samuel Hansen, Wyatt McNeill, Isaac Robertson
Advisor: Lisa Craig
School: Riverton High School

2nd Place

Name: Brittany Marriott, Krystal Matheson, Angelica Previte
Advisor: Lareen Radle
School: Weber High School

3rd Place

Name: Bruce Bangerter
Advisor: Victor O’Brien
School: Herriman High School

4th Place

Name: Boston McClary, Braden Christensen, Cherice Cantrell
Advisor: Tom Erekson
School: Lone Peak High School

2012

High School

1st Place

Name: Eduardo Ortiz
Advisor: Chelsea Parrish
School: Logan High School

2nd Place

Name: Anna galura & Michael Butler
Advisor: Herriman High School
School: Tony Romanello

3rd Place

Name: Alyssa Clark & Matt Easton
Advisor: Melissa Usher
School: Brighton High School

Junior High School

1st Place

Name: Simon Acosta
Advisor: Carla Coleman
School: Mount Jordan Middle School

2nd Place

Name: Breanna Taylor & SaBree Hanson
Advisor: Bruce Illum
School: Legacy Junior High School

3rd Place

Name: Grace Campbell
Advisor: Susan Goers
School: Good Foundations Academy

2011

High School

1st Place

Name: Landon Braden and Alan Nelson
Advisor:
School: Juab High School

2nd Place

Name: Harsh Singh
Advisor:
School: InTech High School

3rd Place

Name: Viviana Baji and Vivian Tsai
Advisor:
School: InTech High School

Junior High School

1st Place

Name: Omar Farfan
Advisor:
School: Westlake Junior High

2nd Place

Name: Squi Gonzalez
Advisor:
School: Westlake Junior High

3rd Place

Name: Seth Sumate
Advisor:
School: SFA

2010

High School

1st Place

Name: Jody Jerez & Sarah Spall
Advisor:
School: InTech High School

2nd Place

Name: David Pridmore & Ivan Loper
Advisor:
School: Success Academy

3rd Place

Name: Roman Corry & Jacob Bailey
Advisor:
School: Roy High School

Junior High School

1st Place

Name: Mikaela Charlesworth
Advisor:
School: Syracuse Junior High

2nd Place

Name: Ryan Meals & Hunter Friedericksen
Advisor:
School: Chruchville Junior High

3rd Place

Name: Jessica Felix & Erin Wilson
Advisor:
School: South Davis Junior High

2009

High School

1st Place

Name: Bibodha Neupane & Wesley Lopez,
Advisor:
School: East High School

2nd Place

Name: Llely Duarte & Rocio Ramos,
Advisor:
School: East High School

3rd Place

Name: Kevin Alvarez & Lucero Vazquez
Advisor:
School: East High School

Junior High School

1st Place

Name: Rosie Phetphouthay & Ana Tamaura
Advisor:
School: West Lake Junior High

2nd Place

Name: Alde Aguiler & Kyle Clark
Advisor:
School: Gendale Middle High

3rd Place

Name: Matthias Perez & Blaize Pryor
Advisor:
School: Churchill Junior High

2007

High School

1st Place

Name: John Armstrong and Chris Voorheis
Advisor:
School: Highland High School

2nd Place

Name: Mariana Maldonado and Stephanie Gutierez
Advisor:
School: Cyprus High School

3rd Place

Name: Brynnly Pabst and Jon Couger
Advisor:
School: InTech High School

Junior High School

1st Place

Name: Elizabeth Moore
Advisor:
School: West Junior High

2nd Place

Name: Cody Reeder and Jake McAllister
Advisor:
School: Grantsville Junior High

3rd Place

Name: Marissa Egbert
Advisor:
School: Churchill Junior High

2006

High School

1st Place

Name: Jessica Gee
Advisor: Ron Cefalo,
School: Box Elder High School

2nd Place

Name: Cami Vicars
Advisor: Ron Cefalo,
School: Box Elder High School

3rd Place

Name: Daren Bowcutt
Advisor: Lisa Miller
School: Box Elder High School

Junior High School

1st Place

Name: Travis Turpin, Bryan Carter
Advisor: Brian Lestarge
School: Churchill Junior High

2nd Place

Name: Jason Churba
Advisor: Sandy Powell
School: Idaho Distance Education Academy

3rd Place

Name: Jared Lancaster, Sherrie Millward
Advisor: Brian Lestarge
School: Churchill Junior High

2005

High School

1st Place

Name: Camron Mann, Tommy
School: Viewmont High School

2nd Place

Name: Ross Prickett
School: Box Elder High School

3rd Place

Name: Peter Smith
School: Box Elder High School

Junior High School

1st Place

Name: Jace Benson, Jennie Halgren
School: Churchill Junior High

2nd Place

Name: Cindy Leddier, Courtney Colter
School: Churchill Junior High

3rd Place

Name: Ben Smoot
School: Churchill Junior High

Skip to content